Základní informace

Bytový dům s pečovatelskými byty v Blížejově splňuje všechny atributy pro spokojené a bezproblémové bydlení. Je zasazen do vzrostlé zeleně poblíž centra obce. Disponuje 22 bytovými jednotkami ve dvoupodlažním bytovém domě s výtahem. Součástí objektu je kavárna, venkovní posezení s altánem a další. Je určen pro seniory, kteří touží po klidu a čisté přírodě, což je příjemnou změnou od života ve městě.

Bytový dům je určen pro seniory (starší 65 let), kteří jsou v základních životních úkonech soběstační, ale pro zajištění některých potřeb potřebují z důvodu věku nebo zdravotního stavu pomoc nebo péči jiné osoby.

Ubytování je poskytováno formou nájemní smlouvy s regulovaným nájmem dle pravidel Ministerstva pro místní rozvoj ČR pro konkrétní ubytovací jednotku.

Senior se do přiděleného bytu může přihlásit k trvalému pobytu.

BLÍŽEJOV

 

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1324, kdy ji vlastnili zemané z Blížejova, starší název obce také Blíživa. Obec byla rozdělena na několik částí, které držely postupně různé rody. Jeden díl existoval jako samostatný statek, na něm na ostrohu nad rozcestím silnic byl postaven kostel a vznikla tvrz připomínaná prvně v roce 1552.

Obec Blížejov se v současné době skládá z místních částí: Blížejov, Přívozec, Chotiměř, Františkov, Malonice, Lštění, Výrov a Nahošice.

Nachází se v jihozápadní části Plzeňského kraje, v okrese Domažlice a v oblasti Chodska. Je položená v nadmořské výšce 383 metrů nad mořem. Leží v atraktivní a neporušené krajině v blízkosti Chráněné krajinné oblasti Český les.

Malebná středisková obec Blížejov má 1450 obyvatel a od roku 1989 prochází dynamickým rozvojem. Má potenciál dalšího růstu až do velikosti limitu nové ČOV pro 2000 obyvatel.

Na návsi stojí kostel svatého Martina z 2.pol. 14.století a barokní budova blížejovského zámku – nyní dům služeb. Více o obci Blížejov.

V obci je rovněž k dispozici pohostinství i obchod se smíšeným zbožím a pošta.

Obec Blížejov má velmi dobré autobusové i vlakové spojení. Je vzdálená pouhých 8 km od Domažlic a 6 km od Horšovského Týna. Vzdálenost 43 km do Plzně se jede autem 45 minut.

Cestujete-li veřejnou dopravou, můžete využít plánovač trasy na www.jizdnirady.cz

Vlaky na trase Plzeň – Domažlice zde zastavují každou hodinu a nádraží je vzdálené 10 minut od naší lokality.

V obci je k dispozici pohostinství i obchod se smíšeným zbožím a pošta.

Sportovní vyžití probíhá v místním sportovním klubu, k dispozici je víceúčelové hřiště pro 16 sportů, fotbalové a tréninkové hřiště.

Bezpečnost zajišťuje městská policie Horšovský Týn , která se společně s Policií ČR stará o bezpečnost a pořádek v obci.

OKOLÍ BLÍŽEJOVA

Nejbližší okolí Blížejova pak tvoří místní části - Přívozec, Chotiměř, Františkov, Malonice, Lštění, Výrov a Nahošice. Celá oblast skládající se z jedenácti původních chodských vesnic, jejichž obyvatelé kdysi střežili hranice českého království nezapomíná ani na folklor Chodska, který se tu připomíná na každém kroku, zejména pak při poutích a slavnostech.

Vlastní okolí obce je oživeno řadou historických památek a zajímavostí, namátkou jen zmíníme zámek v Nahošicích, věžovou tvrz a kostel ve Lštění, zámek v Přívozci a kapli ve Výrově.

Oblast je vhodná i pro milovníky turistiky a cykloturistiky.

Také příznivci sportovního rybařeni a milovníci lesa a houbaření si přijdou na své.

Hraniční přechod do Německa je pak vzdálen 32 km a nabízí další neomezené možnosti v Bavorském lese a příhraničí.

Nedalekému městu Horšovský Týn, vzdálenému jen 6 km dominuje Biskupský zámek, který byl prohlášen za kulturní památku se zámeckým parkem a již v roce 1953 bylo historické centrum města jako jedno z prvních měst v ČR vyhlášeno městskou památkovou rezervací. V roce 2006 proběhla rekonstrukce náměstí. V měsíci listopadu město i zámek každoročně ožívá Mezinárodním filmovým festivalem pro děti a mládež Juniorfest, který se zde koná od roku 2008, a kde je Horšovský Týn také hlavním festivalovým městem. Tradičně zde přijíždějí známé hvězdy české i světové kinematografie, v městském a zámeckém kině se promítají filmy převážně z české a filmové produkce a zajímavé jsou též další doprovodné akce (Pevnost Týn nebo Strašidelná stezka).

 

Nákupní možnosti pak zajišťuje spotřební družstvo Jednota, Supermarket Tuty a PENNY MARKET.

Domažlice, vzdálené jen 10 km rovněž zaujmou svou známou šikmou věží a Chodským zámkem. Historické jádro s měšťanskými domy ze 14. až 16. století je dnes součástí městské památkové rezervace Možnosti nákupů zajišťují prodejny Albert, PENNY MARKET, Jednota, KAUFLAND a široká síť obchodů všeho druhu od oděvních, přes elektro, až po různá papírnictví nebo železářství. Zejména v centru města najdeme velké množství restaurací různého druhu a cenových kategorií.

 

Za prozkoumání stojí muzea, řemeslné dílny v okolí, ale i pivní lázně (Chodová Planá) a pohraniční lesy.

Z dalších možností doporučujeme návštěvu Zámku Poběžovice s japonskou zahradou, Muzea chodských krojů Postřekov, pomníku Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek.